DZIAŁANIA

Nawigacja

Szkoła Podstawowa w Daszynie Realizowane działania O projekcie

Biblioteka

O projekcie

 

SPRAWOZDANIE Z DZIAŁAŃ PODJĘTYCH W RAMACH NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA

2021-2025

W roku 2023 Szkoła Podstawowa w Daszynie przystąpiła i zrealizowała Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-2025 uchwalony przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.

W ramach programu biblioteka szkolna otrzymała dofinansowanie z budżetu Państwa na zakup książek, realizację działań promujących czytelnictwo oraz zakup elementów wyposażenia biblioteki.

Całkowity koszt realizacji zadań, czyli wsparcie z budżetu państwa oraz wkład własny organu prowadzącego wyniósł 5000,00 zł.

Pozyskane fundusze przeznaczone zostały na zakup książek (176 sztuk), zakup elementów wyposażenia do biblioteki (regał) oraz na promocję czytelnictwa.

W ramach programu zorganizowano wiele wydarzeń, akcji czytelniczych i projektów propagujących czytelnictwo. W realizację zadań programowych zaangażowana była cała wspólnota szkolna.

W ramach promocji czytelnictwa zaplanowano i zrealizowano min następujące działania:

  • quiz dla czytelników kl. IV – „Czy znasz baśnie H. Ch. Andersena?”,
  • walentynkowy quiz dla czytelników – „Najsłynniejsze pary w literaturze”,
  • Cała Polska czyta Dzieciom – głośne czytanie bajek uczniom klasy I przez  starszych uczniów i rodziców,
  • narodowe czytanie: głośne czytanie uczniom klasy VII i VIII utworu „Ballady i romanse” A. Mickiewicza, przygotowanie gazetki informacyjnej,
  • wystawy książek o tematyce świątecznej, walentynkowej, miłosnej oraz przyjaźni – Akcja Randka z Książką,
  • przygotowanie gazetki informacyjnej: „Kobiety w literaturze”; „Dzień Wiosny oraz „Dzień   Zespołu Downa”; „Dzień Ziemi”,
  • lekcje biblioteczne, m.in.: „Czasopismo i gazeta”, „Jakie książki lubicie czytać?”, „Historia książki”, „Jak funkcjonuje biblioteka szkolna?”,
  • zorganizowanie i przeprowadzenie Kiermaszu Książek we współpracy z Księgarnią Tuliszków.

Zaplanowano i zrealizowano min. takie projekty edukacyjne jak:

  • „BOOKCROSSING"

Założeniem tego projektu edukacyjnego było popularyzowanie czytelnictwa oraz wdrożenie uczniów do częstych kontaktów z książką i przygotowanie ich do samodzielnego czytania. Celem projektu była promocja książki. Uczniowie i ich rodzice mogli stosować się do hasła: Weź mnie ze sobą, przeczytaj i zwróć na półkę”. Tytuły książek wykorzystanych w trakcie projektu: seria „Detektyw Pozytywka" G. Kasdepke, „Dzieci z Bullerbyn"- Astrid Lindgren, książki z serii „Czytam sobie", „Krówka Modnisia", „A gdzie kurka" W. Piaseckiej, „Trędowata” H. Mniszek, „Noce i dnie” M. Dąbrowskiej, „Twórczość H. Sienkiewicza” J. Krzyżanowskiego.

  • „MIŚ - PRZYJACIELEM DZIECI”

W projekcie wzięli udział uczniowie klas 0 - IV. Utrwalili  wiadomości o bohaterach lektury „Kubuś  Puchatek" A. A. Milne - ich nawykach, zachowaniach, powiedzonkach i przysmakach. W plenerze poszukiwali „czegoś", co miało  sprawić bohaterom przyjemność, poprawić  humor, wprawić w zakłopotanie. Czwartoklasiści wywiązali się z  zadania znakomicie. Wszyscy aktywnie poszukiwali „czegoś", co przyniosło oczekiwane rezultaty. Na koniec namalował na chodniku szkolnym ulubionego Kubusia Puchatka. Duże, małe, kolorowe, puchate i mięciutkie. Pluszowe misie opanowały naszą szkołę ze swoimi właścicielami, aby bawić się, świętować i uczyć. Były tańce, wspólne zdjęcia, zabawy.

  • „DZIECI DZIECIOM!”

Projekt dotyczył zorganizowania akcji charytatywnej  polegającej na zbiórce darów dla dzieci z domów dziecka. Udało się zebrać sporo darów w postaci książek. Współpracowaliśmy ze Stowarzyszeniem Motocyklistów Łęczyca. Książki trafią do podopiecznych z Domów Dziecka w Grotnikach i Porszewicach. Podczas przekazania darów Motocykliści czytali fragmenty wybranych przez dzieci książek.

  • „MALI KUCHARZE”

Grudzień to okres przedświąteczny, który nierozerwalnie łączy się z pieczeniem pierniczków i ich zapachem. Cel zajęć to integracja, współpraca w grupach, poznanie procesu wyrabiania, składników, wypieku ciasta i dekoracji. Dzieci podczas projektu miały okazję poznać zasady, jakie panują podczas robienia posiłków. Nauczyły się, jak zachować ostrożność podczas przygotowywania potraw, zapoznały się z różnymi książkami kucharskimi, poznały budowę przepisu. Tytuły książek wykorzystanych w trakcie projektu: „Dzieci gotują. Wielka księga przepisów" – A. Górskiej, „Cecylka Knedelek czyli książka  kucharska dla dzieci" – J. Krzyżanek, „Gotuj z dzieckiem. 30 przepisów dla młodych kucharzy", „Leniwy Pieróg, czyli vege kuchnia dla dzieci" – A. Dobrowolskiej.

  • „RANDKA Z KSIĄŻKĄ”

Z okazji Walentynek – święta miłości i przyjaźni czytelnicy w świątecznie udekorowanej czerwonymi serduszkami bibliotece wypożyczali książki o tematyce miłosnej. Każdy uczeń otrzymał serduszko jako zakładkę do książki. Uczniowie wzięli  udział w konkursie wiedzy pt. „Najsłynniejsze pary w literaturze”. Można było wygrać słodkie serduszka.

  • „MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK”

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek, czyli International Day of Fairy Tales Characters to święto, które przypada 5 listopada, w rocznicę urodzin Walta Disney’a. Wszyscy uczniowie byli przebrani za wybrane przez siebie postacie z bajek. Było magicznie, radośnie i kolorowo. Pomysłowość dzieci i rodziców była niesamowita. Uczniowie wzięli udział w bajkowych quizach, konkurencjach oraz balu. Dzieci z kl. I-III wystawiły przedstawienie „Królewna Śnieżka”.

  • „LEGENDY ŁĘCZYCKIE"

Dzięki projektowi uczniowie kl. I-III poznali podania i legendy związane z naszym rejonem, z których większość dotyczyła diabła Boruty. Pogłębili swoją wiedzę o królewskim mieście Łęczycy, ze szczególnym uwzględnieniem Zamku Królewskiego. Podczas pobytu na Zamku dzieci zapoznały się z bogatą literaturą dotyczącą historii Ziemi Łęczyckiej.

Nasza biblioteka prowadzi cykliczną współpracę z najbliższymi bibliotekami. W roku projektu (2023) były to następujące zadania:

1. Prelekcja bibliotekarki Gminnej Biblioteki Publicznej w Daszynie nt. „ Jak powstaje książka?” – nawiązanie do aspektu ekologicznego. Udział we wszystkich konkursach organizowanych przez Bibliotekę.

2. Udział w konkursach zorganizowanych przez Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną w Łęczycy m. in. : „Moja mała ojczyzna – reporterskim okiem” – konkurs fotograficzny, „Pocztówka w stylu Wisławy Szymborskiej” – konkurs plastyczny.

3. Udział w konkursie zorganizowanym przez Biblioteką Pedagogiczną w Łęczycy m. in. „ Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię” – plakat.

Efekty i wnioski

Nowości zakupione do biblioteki to atrakcyjne, pięknie wydane książki, bestsellery, pozycje poczytnych autorów.

Ciekawie doposażony księgozbiór pozwoli uczniom rozwijać zamiłowania czytelnicze, kształtować inteligencję emocjonalną oraz efektywnie spędzać wolny czas.

Wybór i zakup książek dostosowanych do upodobań uczniów spowodował wyraźne zwiększenie zainteresowania zarówno książką, jak i biblioteką.

W ciekawej formie realizowane były zadania z planu pracy i programu wychowawczo – profilaktycznego szkoły.

Program zintegrował różnorodne działania nauczycieli wokół promocji czytelnictwa w szkole.

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Daszynie
    Daszyna 26a, 99-107 Daszyna
  • (+24) 389-13-25

    e-mail szkoły: gimnazjum-daszyna@wp.pl
    spdasz@poczta.onet.pl;

Galeria zdjęć